Solná jeskyně

V rámci rekonstrukce budovy MŠ Řásnovka 2 vznikla v suterénu školy solná jeskyně, která slouží pro děti všech třech budov Mateřské školy Národní se zaměřením na ranou péči (Řásnovka 2, Řásnovka 5, Národní).

Pravidelné návštěvy solné jeskyně pomáhají zvládat běžná onemocnění dětí v MŠ a působí tak jako prevence. Kromě zdravotních účinků pobyt v jeskyni děti velmi baví a je to pro ně nevšední zážitek. Standardní délka pobytu v jeskyni se pohybuje okolo 30-45 min.

V jeskyni jsou k dispozici různé hračky pro děti, relaxační hudba a pohádkové knížky na čtení. Po návštěvě je jeskyně vždy kompletně vydezinfikována a připravena na další malé návštěvníky.

Obecné informace k solné jeskyni

Nemusíte až k moři - mikroklima solné jeskyně je mimořádně intenzivní a připomíná přímořské oblasti. Vzduch je nasycen mikročásticemi suché soli. Sůl použitá ke stavbě těchto jeskyní obsahuje kromě chloridu sodného i další, velmi důležité minerály a stopové prvky - jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v solných jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Proto v průběhu 45 minutového pobytu vdechnete množství odpovídající třídennímu pobytu u moře. Mikročástice působí nejen na pokožku. Jejich vdechování zlepšuje funkce sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu. Jód, který má, výrazné vazodilatační schopnosti, působí i na zmírňování bolesti, zlepšuje prokrvení orgánů. Zlepšuje se také látková výměna i spalování tuků.

Pobyt v solné jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně, onemocněních trávícího traktu. V jeskyních vybudovaných ze soli z Mrtvého moře byly zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění - alergie, psoriáza, atopický ekzém a jiné. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii a vysokém krevním tlaku.

Pobyt v solné jeskyni z pravé mořské soli jednoznačně patří k pozitivům, kterými je možné rozšířit škálu léčebných prostředků bez nejmenšího rizika pro organizmus. Léčebné kúry tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.

Pravidelné pobyty v solné jeskyni pomáhají léčit:

-alergie, astma, záněty nosních dutin
-kožní choroby (atopické ekzémy, lupénku)
-nedostatečnou činnost štítné žlázy
-vhodné i pro osoby trpící na záněty nosohltanu, hrtanu a mandlí.

PŘÍZNIVĚ PROSPÍVÁ
u stavů přepracovanosti, snížené odolnosti proti stresu, u neuróz nebo u emočního
vyčerpání způsobeného špatným odpočinkem

Minerály a stopové prvky pro zdraví

* Jód vyrovnává hladinu jodu v organismu, zabezpečuje normální funkci štítné žlázy, která má nezbytný význam při látkovém metabolismu. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj. Reguluje cirkulaci krve a posiluje svalstvo.

*Vápník má protialergické účinky, posiluje obranyschopnost organismu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a snižuje krevní tlak.

*Draslík snižuje krevní tlak, předchází srdečním chorobám, prokrvuje kůži, pomáhá vylučovat toxické látky z těla.

*Sodík napomáhá při látkové výměně např. reguluje příjem cukru a aminokyselin.

* Hořčík působí proti astmatu, odbourává stavy po dlouhodobém vyčerpání, chrání před srdečními chorobami, zpomaluje stárnutí a regeneruje organizmus.

*Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu (červených krvinek) a snižuje riziko infekce.

*Brom blahodárně působí na nervový systém a snižuje krevní tlak, pomáhá hojit kožní nemoci včetně lupénky.

* Selen zpomaluje stárnutí kůže, působí proti vzniku zhoubných nádorů a napomáhá překonat virová onemocnění.

*Zinek působí jako prevence proti akné, podporuje obnovu buněk.

Zdroj: https://www.vystavba-solnejeskyne.cz/

Národní 416/37
Ředitelka školy
Bc. Šárka Matoušková
Tel.: 224 211 341 (pouze ředitelna)
Datová schránka: p365373
narodni@msnarodni.cz

Statutární zástupkyně
Zuzana Holická

Hospodářka školy
Renáta Dontová
Jidelna školy
jidelnanarodni@msnarodni.cz

omluvynarodni@msnarodni.cz

Tel.: 601 562 654

Tel.: 224 241 217

800,- Kč / měsíc

Děti plnící povinné předškolní vzdělávání školné neplatí.

Platba stravného MŠ Národní = 16038011/0100

děti s odkladem školní docházky 1298,- Kč

Řásnovka 779/5
Tel.: 222 316 272 (kancelář)
rasnovka@msnarodni.cz

Zástupkyně
Barbora Plassová
rasnovka@msnarodni.cz

omluvyrasnovka@msnarodni.cz

800,- Kč / měsíc

Děti plnící povinné předškolní vzdělávání školné neplatí.

Platba stravného MŠ Řásnovka 5 = 19933011/0100

děti s odkladem školní docházky 1298,- Kč

Řásnovka 784/2
Tel.: 222 315 294 (kancelář)